Ciasta dla cukrzyków łatwe do zrobienia

Ciasta dla cukrzyków: Najsmaczniejsze przepisy kulinarne. Kto powiedział, że diabetycy nie mogli skosztować pyszne ciasto? Poniżej prezentujemy słodkie ciasta przepisy kulinarne dla diabetyków.

Sernik dla diabetyków

składniki400 g. sera topionego, 200 gr. cookies (specjalny cukrzycowa), 150 g. masło o maści, 300 ml. śmietany, 1 łyżeczka syrop agawy, 6 arkuszy z żelatyny, wody, dżem malinowy (zwłaszcza cukrzycowa), 6/4 truskawki i liści mięty.

opracowaniePo pierwsze, kruszyć ciasteczka i umieścić je w misce. Dodać masło i dobrze wymieszać. Obejmuje ona dno formy i umieścić je w lodówce na ciasto twardnieje nieznacznie. Następnie umieścić żelatynę nasączonej miski z zimną wodą do miękkości.

Następnie wylano mieszaninę na podstawę herbatniki i wchodzi ciasto w lodówce do czasu ustawiony przez około 40 minut. Wreszcie, dżem ogrzewano nieco złagodzić, odkształcenie i obejmuje powierzchnię ciasta. I pozostaje tylko ozdobić ciasto z truskawek i liści mięty.

Czekoladowe ciastka dla diabetyków

składniki220 g. posiekane migdały surowy, 110 g. masło empomada i dżem truskawkowy bez cukru.

Składniki na Chantilly500 g. Krem do 5 g. suchy stevia, niesłodzone czekolady i skórki pomarańczy i cytryny.

Składniki dla oszklenia250 g. krem, 250 gr. wody, 50 g. Czysty kakao, 4 Fishtails środek słodzący, ksylitol i brzozy (opcjonalnie) .elaboracion: przygotowanie bitej śmietany, odkształcenia, które muszą być podgrzane przed 80 godzin, napełniając go ze stewii i pomarańczowej skórki cytryny , Po odlewaniu, startej czekolady nad nim i zamontować go.

Następnie polewa przygotowany. W tym gotowany krem, woda i kakao, które trzeba dodać ogony ryb. Ostudzić. Teraz nadszedł czas, aby przygotować bazę ciasta, łącząc mielone migdały i masło. Ugniatać tej mieszaniny następnie ustawić je w formie, dodając jedno centrum łyżkę dżemu truskawkowy oraz wypełnienie pozostałej z bitą śmietaną. Zastrzegamy mieszaninę w lodówce na kilka godzin, a następnie desmóldalo obejmujący mieszaninę z bitą śmietaną i polewą czekoladową, które zostały uprzednio ogrzanej dopóki nie jest płynny.

Wreszcie, należy wprowadzić ciasto w lodówce przez 30 minut, aż będą gotowe do jedzenia.

Jeśli chcesz, aby przestrzegać zdrowej i odpowiedniej diety dla chorych na cukrzycę, odnotowuje następujące rekomendacje i te inne wskazówki, aby zmniejszyć poziom cukru we krwi.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

48 + = 56


Bol owulacyjny pid Danacol laxatif Madre frasi Massagem na próstata como fazer Oleo rosa mosqueta padron