Dokonywanie domowej roboty chleb krok po kroku

Przepis na domowy chleb. Chciałbyś cieszyć się własną rękę domowy chleb? Poniżej przedstawiamy, co się Sekret jej pracować. Uwaga!

Chleb jest korzystne dla naszego układu krążenia, na przykład chleb żytni jest korzystny dla choroby zwyrodnieniowej stawów. Ale, chcesz nauczyć się pracować go dla siebie? Tutaj pokażemy swoją receptę.

Jak zrobić domowy chleb, krok po kroku

składniki: 750 gr. mączka chleba, łyżeczka suchych drożdży, pół łyżeczki soli, 450 cc. Ciepła woda, grysik lub mąka do stołu.

Do tej masy przedmiotu z jednej strony, z dłonią z drugiej strony, rozciąganie ciasta rozszerzenie aż zacznie się oderwać. Następnie złożyć na siebie, podczas gdy Wiją nieznacznie. Zajmuje kilka tur.

Kontynuuje rozciągające zginanie i skręcanie makaron o ruchu i prawidłowego rytmicznej przez 15-20 minut.

Ciasto jest gotowe, gdy nie jest lepki, łatwo rozprowadza się i gładka.

pierwsza fermentacja

Wziąć miskę oleju lekko przetrzeć i wprowadza w nim masę. Następnie pokryta folią w celu utrzymania wilgotności i pozostawiono do wyrośnięcia w ciepłym miejscu aż do dwukrotnie objętość pomiędzy jedną i pół godziny.

Aby upewnić się, że chleb jest gotowy może nacisnąć palcem. Jeśli ślad znika bardzo powoli chleb jest gotowy.

drugi ugniatanie

Przepuszczenie ciasta na stole i lekko przycisnął z dłoni. Ugniatania w kierunku okrężnym, zaginanie krawędzi w kierunku środka, powtarzając ten proces. Kiedy masz zaokrąglony kształt, okazuje chleb pozostawiając fałdy u podstawy.

Przykryj miskę czystą ściereczką i odstawić na 10-15 minut. Powtórz powyższą ugniatanie, aby ponownie dać okrągły kształt.

druga fermentacja

Umieścić na płaskiej patelni mąką desce i pokryte suchą szmatką. Fermentowane w ciepłym miejscu na około 50 minut.

pieczony

Włącz piekarnik do 230 °. W celu uzyskania wilgotnej atmosferze przedstawia zasobnik z gorącą wodą na dnie pieca. Wprowadź połowy blasze do góry, tak że rozgrzewa.

Po chleb wzrosła na tyle, sprawia płytkie nacięcie na powierzchni z nożem, aby rozwinąć więcej skorupę. Przesuń chleb na blasze, spryskane pieca świeżej wody.

Po 20 minutach, podczas których chleb nadal rośnie, wyjmij tacę z piekarnika wodą. Nadal gotować przez 15-20 minut. Następnie obniżyć temperaturę do 200 stopni i niech mety pieczenia, aż chleb jest gotowane. Będzie to wiedzieć, kiedy uderzył w bazę pierścienie golonka Hollow.

chłodzi

Ostudzić na patelni na stelażu. Nie ciąć, aż całkowicie zimna, nawet lepiej następnego dnia, stracisz nadmiar wilgoci.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

2 + 1 =


Bol owulacyjny pid Erstatning for kød Kamasutra 2015 photos Madre frasi إيجابيات الصورة