Ziarno kakaowe: Właściwości i przeciwwskazania

Uważany jest za jeden z żywność do uwzględnienia w wykazie najsłodszych pokus. ziarna kakaowca Są to nie tylko kaprys, ponieważ jest interesujący Raport stwierdza, że ​​korzyści zdrowotne. Oczywiście, jak w przypadku innych produktów spożywczych, nie powinny ekscesy. Co właściwości Ukrywają się za ziaren kakao?, mają przeciwwskazania? Spójrzmy bardziej dokładnie, w jaki sposób korzystać z tej żywności w najbardziej zdrowy możliwe.

Ziarna kakaowe są wyodrębniane z drzewa kakaowego, pochodzący z Wenezueli. Mają charakterystyczny podłużny kształt i zawierających kilkadziesiąt nasion, podobnie jak migdały, proszek kakao i masło kakaowe pochodzą. Jakie są właściwości ziaren kakao?

właściwości

Ziarna kakaowe mają wiele korzystny wpływ na nasze zdrowie. Prawdą jest, że dostarczają kalorii, ale są one również bogate w minerały i witaminy. Ponadto, badania naukowe wykazały, że ziarna kakaowca są szczególnie bogate w przeciwutleniacze, polifenole i flawonoidy, osłony przed działaniem wolnych rodników i przedwczesne starzenie a więc przed rozwojem degeneracji komórek niektórych procesów związanych (takich jak rak i zapalenie stawów) chorób. Flawonoidy, na przykład, są również obecne w kakao więcej niż w zielonej herbacie i czerwonym winie.

Wśród innych właściwości, flawonoidy zmniejszyć złe poziom cholesterolu, jak jedzenie kakao jest sprzymierzeńcem serca i układu krążenia. Ponadto, jak wynika z różnych badań, jedzenie czekolady sprzyja produkcji endorfiny, poprawia nastrój i pomaga przezwyciężyć negatywne nastroje (ziarna kakaowe zatem mieć wpływ przeciwdepresyjny). Właściwości i bardziej korzystne do rozważenia. Zatem, kakao jest niezwykłym źródłem energii, aby przeciwdziałać stres fizyczny lub psychiczny, więc jest zalecane w diecie studentów i sportowców.

Jeśli chodzi o jego zawartość minerałów, kakao zawiera magnez, miedź, żelazo i cynk. W skrócie, kakao ma wiele korzystnych właściwości, jest dobrym składnikiem m.in. smakowity recepty.

Przeciwwskazania

Pomimo wielu zalet kakao, muszą być podjęte w odpowiednich ilościach, jeśli są one w celu uniknięcia ewentualnych skutków ubocznych. Tak więc, na przykład, nie jest zalecane w przypadku cierpienia nadciśnienie i nerwowość, ponieważ kakao zawiera ślady kofeina które mogą pogorszyć sytuację. Wreszcie, ze względu na obecność garbników, składników aktywnych o właściwościach ściągających, spożycie nie jest zalecany w przypadkach zaparcie i hemoroidy.

Możesz być także zainteresowany: 5 sposobów, aby nie dać się czekoladę w diecie i odkryć 5 produktów, które mają więcej cukru niż batonika.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

23 − 20 =


B12أين يحدث مكان امتصاصه في الجسم Content Danacol laxatif Erstatning for kød Eruptions cutanees vih